Η ΣΕΕ ΠΕ 81 Αρχόντω Μπουλάκη διοργανώνει προαιρετικό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «Επιμόρφωση στη Γεωπληροφορική», που απευθύνεται στους Εκπαιδευτικούς ΠΕ81 Πολιτικών Μηχανικών και Αρχιτεκτόνων  Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης  των Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ. επιστημονικής της ευθύνης.

Το επιμορφωτικό σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στο  1ο  ΕΠΑ.Λ.  ΑΘΗΝΩΝ, 4ο ΕΚ ΑΘΗΝΏΝ και απευθύνεται στους/στις εκπαιδευτικούς ΠΕ81 των Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑ.Λ.  επιστημονικής της ευθύνης.

Το σεμινάριο έχει συνολική διάρκεια 30 ώρες και διαρθρώνεται σε 10 τρίωρες συναντήσεις, που θα πραγματοποιηθούν το χρονικό διάστημα από Τρίτη  15  Οκτωβρίου 2019  έως και την Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2019.

Ο αριθμός των επιμορφούμενων ανέρχεται στους είκοσι δύο (22). Θα επιλεγούν κατά προτεραιότητα οι εκπαιδευτικοί που διδάσκουν το μάθημα στην Γ΄ και  Β΄ τάξη κατά το τρέχον Σχολ. Έτος 2019-2020.

Καλούνται  οι ενδιαφερόμενοι/ες  εκπαιδευτικοί ΠΕ81 να δηλώσουν τη συμμετοχή τους μέχρι και την Παρασκευή 11.10.2019 στην παρακάτω ηλεκτρονική φόρμα: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=u912lJwl9EmKb0XwqY7GhNvReBXIEIVLnQCH3IxIkaVUNk1GT0VPN0ZGNUZQRFpCWTRORTM5TkVXUC4u .

Οι εκπαιδευτικοί που θα επιλεγούν θα ενημερωθούν για τη συμμετοχή τους με email, στην ηλεκτρονική  διεύθυνση που θα δηλώσουν στην ανωτέρω  φόρμα.

Στους/στις  επιμορφούμενους/νες που θα παρακολουθήσουν το πρόγραμμα του σεμιναρίου θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.

Επιπλέον κατά τη διάρκεια του προγράμματος, θα παρασχεθεί ενημερωτικό εκπαιδευτικό υλικό (υπό μορφή, ppt παρουσιάσεων επιμόρφωσης, pdf και διαδικτυακών συνδέσμων σχετικής βιβλιογραφικής τεκμηρίωσης).

Τομέας Δομικών Έργων, Δομημένου Περιβάλλοντος  & Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού

«Επιμόρφωση στη Γεωπληροφορική»

Επιστημονικη ευθυνη :

Αρχοντω μπουλακη,

Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Εργου ΠΕ81 πολιτικων μηχανικων και Αρχιτεκτονων

Τόπος:  1Ο ΕΠΑ.Λ. ΑΘΗΝΩΝ

Χρονική Διάρκεια:

Από Τρίτη  15 Οκτωβρίου 2019 έως  και Τρίτη 17 Δεκεμβρίου 2019,

Ώρες : 15:15 – 18:00 μ.μ.

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ
  1. Εισαγωγή στη Γεωπληροφορική       (ελάχιστος ενδεικτικός εκτιμώμενος χρόνος: 2Χ3 ώρες) Εφαρμογή 1.1: To ελεύθερο λογισμικό ΣΓΠ QGIS Εφαρμογή 1.2: Άντληση ελεύθερων Γεωχωρικών δεδομένων OGC.
Ψηφιακή Χαρτογραφία (ελάχιστος ενδεικτικός εκτιμώμενος χρόνος: 4Χ3 ώρες) Εφαρμογή 2: Δημιουργία Ψηφιακών Χαρτοσυνθέσεων σε περιβάλλον ΣΓΠ QGIS.
Γεωπληροφορική και Χρήσεις Γης (Στοιχεία Κτηματολογίου) (ελάχιστος ενδεικτικός εκτιμώμενος χρόνος:2Χ3 ώρες) Εφαρμογή 3.1: Άντληση Γεωχωρικής Πληροφορίας από το Ελληνικό Κτηματολόγιο. Εφαρμογή 3.2: Χρήσεις γης σε Ευρωπαϊκό και Διεθνές επίπεδο
Στοιχεία Στατιστικής, Χωρικής και Γεωγραφικής Ανάλυσης του χώρου με χρήση ΣΓΠ (ελάχιστος ενδεικτικός εκτιμώμενος χρόνος: 2Χ3 ώρες) Εφαρμογή 4.1: Οι έννοιες του πλησιέστερου γείτονα και του καννάβου στη μελέτη φαινομένων του χώρου.  Εφαρμογή 4.2: Η Γεωπληροφορική στην έρευνα φαινομένων και στις διαδικασίες χωροθέτησης και λήψης αποφάσεων.    Εκπαιδευτικά Σενάρια
  Επιμορφωτής:  Διονύσιος Χαραλαμπόπουλος, Εκπαιδευτικός ΠΕ81 του 1ου ΕΠΑ.Λ. Δραπετσώνας,                             Μετ. Φοιτ. Γεωπληροφορικής, Σχολής Αγρονόμων Τοπογράφων Μηχανικών Ε.Μ.Π.

Ως Επιμορφώτριες συμμετέχουν και οι Εκπαιδευτικοί ΠΕ 81 :

• Νικόλ Βρυσούλη, MSc-Περιβαλλοντικός Σχεδιασμός Έργων Υποδομής, Εκπαιδευτικός ΠΕ81,Υπεύθυνη Τομέα Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής και Αυτοματισμών-Δομικών του 3ου Ε.Κ. Πειραιά,
  • Μαρία Κατόπη, MSc-Εφαρμοσμένη Υπολογιστική Δομική Μηχανική, Εκπαιδευτικός ΠΕ81, Υπεύθυνη Τομέα Δομικών Έργων Δομημένου Περιβάλλοντος και Αρχιτεκτονικού Σχεδιασμού του 4ου Ε.Κ. Αθηνών.