Ανακοίνωση για την Προσέλευση κοινού στο 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Στο πλαίσιο λήψης μέτρων αντιμετώπισης των αρνητικών συνεπειών της πανδημίας του κορωνοϊού και κατ’εφαρμογή των ισχυουσών σχετικών εγκυκλίων, σας ενημερώνουμε ότι η επικοινωνία  με το 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής  γίνεται κατά προτεραιότητα ηλεκτρονικά με αποστολή αιτήματος στα κεντρικά email του 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ.Αττικής. Με τον ως άνω τρόπο θα ενημερώνονται οι ενδιαφερόμενοι για τη διεκπεραίωση του θέματός τους. Για ζητήματα που απαιτούν φυσική παρουσία στα Γραφεία του ΠΕ.Κ.Ε.Σ., η είσοδος θα γίνεται υποχρεωτικά με την χρήση μάσκας και η εξυπηρέτηση του κοινού θα γίνεται κατά προτίμηση, αλλά όχι αποκλειστικά, κατόπιν προγραμματισμένου ραντεβού( τηλ.  210 6080654, 210 6850754, email: 2pekes@attik.pde.sch.gr,   2pekesat@sch.gr.  Η παρούσα ανακοίνωση ισχύει μέχρι νεωτέρας.
Υλικό επιμορφωτικής δράσης:   Ανεστραμμένη Τάξη Γυμνάσια Λύκεια Νοέμβριος 2021
Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ εδώ
Υλικό επιμορφωτικής δράσης: Αξιολόγηση μαθητών/τριών Γυμνάσια & Λύκεια
Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ εδώ
Υλικό επιμορφωτικής δράσης για τα Εργαστήρια δεξιοτήτων

Eπιμορφωτική συνάντηση : Καταρτίζοντας σχέδια δράσης για τα «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» ,  Πέμπτη 23 Σεπτεμβρίου 2021, ώρα: 12.00 – 14.00.Γυμνάσια επιστημονικής ευθύνης: ΣΕΕ Κ.Μαραγκός,  Δ. Μακρή, Αρχ. Μπουλάκη,  Ευτ. Παπαχρίστου, Π. Λιούμπη, Γ. Ρούσσος,

1. Εργαστήρια Δεξιοτήτων (Παρουσίαση) Η ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ
  2. Εργαστήρια Δεξιοτήτων (Υπόδειγμα Πράξης ΣΔ)ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΠΡΑΞΗ ΣΔ
  3. Εργαστήρια δεξιοτήτων (Υπόδειγμα σχεδίου δράσης)ΥΠΟΔΕΙΓΜΑ ΣΧΕΔΙΟΥ ΔΡΑΣΗΣ
Υλικό Διδακτικές Προσεγγίσεις για τα μαθήματα «Τεχνολογία Γυμνασίου» «Ερευνητικές Εργασίες για την Τεχνολογία» «Ζώνη Δημιουργικών Δραστηριοτήτων»
ΤΟ ΥΛΙΚΟ

Επιμορφωτικές Δράσεις του 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ.

ΝΕΟ 11ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ στη Β’ Αθήνας  2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Αγαπητές/οί συνάδελφοι,
Το σχολικό έτος 2021-2022 το 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας θα διεξαχθεί παράλληλα σε 20 πόλεις της Ελλάδας συμπεριλαμβανομένης της Αθήνας (Β’ Αθήνας) κατά το χρονικό διάστημα 10-14 Μαΐου 2022. Στην περιοχή της Β’ Αθήνας οργανώνεται από 18μελή Οργανωτική Επιτροπή υπό το συντονισμό του Συντονιστή Εκπαιδευτικού Έργου Πληροφορικής του 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής. Το 11ο Μαθητικό Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας έχει την έγκριση του ΥΠΑΙΘ με την υπ. αριθμ. Απόφαση Φ16/120197/Δ2/24.9.2021 που μπορείτε να βρείτε στην ιστοσελίδα της Οργανωτικής Επιτροπής της Β’ Αθήνας (http://v-athina.digifest.info).

Η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

2η ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ

Η Οργανωτική Επιτροπή του 10ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας Β’ Αθήνας
Κωνσταντίνος Μαραγκός, Συντονιστής 10ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας, ΣΕΕ ΠΕ 86  του 2ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

10ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ στη Β’ Αθήνας  2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Διαδικτυακά, Πέμπτη 15 έως και το Σάββατο 17 Απριλίου 2021
Στο  10ο ΜΑΘΗΤΙΚΟ  ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ  συμμετέχουν περισσότεροι/ες από 1.000 μαθητές/τριες από όλες τις Εκπαιδευτικές βαθμίδες σχολικών μονάδων της Β΄ Αθήνας με την παρουσίαση ψηφιακών έργων που έχουν δημιουργήσει υπό την καθοδήγηση των εκπαιδευτικών τους. Για το πρόγραμμα των παρουσιάσεων και τα σχολεία που συμμετέχουν ανά συνεδρία πληροφορίες μπορείτε να αναζητήσετε πληροφορίες είτε στον ιστότοπο του Φεστιβάλ ή στο πρόγραμμα 10ο Μαθητικού Φεστιβάλ.
Ιστότοπος του ΦΕΣΤΙΒΑΛ Β΄ΑΘΗΝΑΣ :  http://v-athina.digifest.info/
Έναρξη εργασιών 10ου Μαθητικού Φεστιβάλ Ψηφιακής Δημιουργίας στη Β’ Αθήνας.
Πέμπτη 15 Απριλίου 2021, ΩΡΑ 10.00
ΕΔΩ : ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ 10ου ΜΑΘΗΤΙΚΟΥ ΦΕΣΤΙΒΑΛ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑΣ Β΄ΑΘΗΝΑΣ
ΤΟ ΕΓΓΡΑΦΟ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗΣ ΤΩΝ ΣΧΟΛΙΚΩΝ ΜΟΝΑΔΩΝ / AΦΙΣΑ/ ΛΟΓΟΤΥΠΟ

Ομάδα Τεχνικής Υποστήριξης του 2ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Για την τεχνική υποστήριξη των εκπαιδευτικών και των σχολικών μονάδων Πρωτοβάθμιας κα Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης της Β΄Αθήνας στο 2ο ΠΕ.Κ.Ε.Σ. λειτουργεί Ομάδα Τεχνικής Υποστήριξης. Περισσότερες πληροφορίες στη διεύθυνση http://hd2pekesat.mysch.gr

Εργαστήριο  Σχολικής Ψυχολογίας, Τμήμα Ψυχολογίας, Εθνικό και Καποδιστριακό Πανεπιστήμιο Αθηνών.

Έντυπο με χρήσιμες επισημάνσεις για την ψυχολογική υποστήριξη οικογενειών, παιδιών και εφήβων κατά τη διάρκεια παραμονής στο σπίτι λόγω των προληπτικών μέτρων για τον κορωνοϊό – Covid-19 ΕΔΩ: http://www.centerschoolpsych.psych.uoa.gr/images/pdf/menoumespitisyndedemenoi–psichologiki-stirixi-gia-oikogeneies.pdf