Η Συντονίστρια Εκπαιδευτικού Έργου ΠΕ70, Κατσιγιάννη Βικτωρία, προσκαλεί τους/τις δασκάλους/ες της Α και Β τάξης των σχολικών μονάδων παιδαγωγικής και επιστημονικής της ευθύνης, Την Τρίτη 7/9/2021,  στην αίθουσα εκδηλώσεων  του 2ου Δημοτικού Σχολείου Νέου Φαλήρου, Κανελλοπούλου 58, Πειραιάς,  τηλ. 210-4816447,  σε ενημερωτική – επιμορφωτική συνάντηση, με θέμα:

Έναρξη σχολικού έτους: Προτεραιότητες – διαφοροποιήσεις- αλλαγές

Εργαστήρια δεξιοτήτων: φιλοσοφία και στόχοι-θεματικές-κύκλοι-παραδείγματα

Ωράριο άφιξης: 9.00-11.00 Δάσκαλοι Α τάξης
                              11.00-13.00 Δάσκαλοι β τάξης

Στην αίθουσα εκδηλώσεων του σχολείου λειτουργεί έκθεση παραδοσιακού παιχνιδιού. Ο κος Γεωργιόπουλος Κων/νος (ΠΕ11)  θα μας παρουσιάσει ένα μικρό εργαστήριο με την κατασκευή παιχνιδιών με απλά καθημερινά υλικά.

Η άφιξη τη σχολική μονάδα θα γίνεται σύμφωνα με τα υγειονομικά πρωτόκολλα:

1. A) Με πιστοποιητικό πλήρους εμβολιασμού (με τουλάχιστον 14 ημέρες να έχουν παρέλθει της ολοκλήρωσης της διαδικασίας εμβολιασμού)
    ή Β) Με πιστοποιητικό νόσησης που εκδίδεται 30 ημέρες μετά από τον πρώτο θετικό έλεγχο και η ισχύς του διαρκεί έως 180 ημέρες μετά από αυτόν. Σε περίπτωση νόσησης, η οποία ξεπερνά τις 180 ημέρες θεωρούνται πλήρως εμβολιασμένοι όσοι έχουν κάνει μία δόση εμβολίου και έχουν περάσει τουλάχιστον 14 ημέρες ή Γ) Με αρνητικό PCR ή Rapid test (που διενεργείται εντός των τελευταίων 72 ή 48 ωρών αντίστοιχα), το αποτέλεσμα του οποίου θα είναι προσβάσιμο έντυπα, κατά την είσοδο στον χώρο. Η χρήση μάσκας είναι απαραίτητη καθόλη τη διάρκεια της παραμονής στο χώρο και αντισηπτικά θα υπάρχουν σε όλους τους χώρους.