Το Σάββατο 12 Φεβρουαρίου 2021, διοργανώθηκε ημερίδα με θέμα Φαινόμενα Βίας στη Σχολική Κοινότητα: Αντιμετώπιση, Πρόληψη, Ερμηνεία.

Την ημερίδα συνδιοργάνωσαν, έπειτα από απόφαση των Ολομελειών τους, είκοσι δύο (22) από τα είκοσι τέσσερα (24) Περιφερειακά Κέντρα Εκπαιδευτικού Σχεδιασμού (ΠΕ.Κ.Ε.Σ.) της χώρας και πιο συγκεκριμένα: Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης, Αττικής (1ο, 2ο, 3ο, 4ο, 5ο και 6ο), Β. Αιγαίου (1ο, 2ο), Δυτικής Ελλάδας, Δυτικής Μακεδονίας, Ηπείρου, Θεσσαλίας, Κεντρικής Μακεδονίας (1ο, 2ο, 3ο, 4ο), Κρήτης, Ν. Αιγαίου (1ο, 2ο), Πελοποννήσου και Στερεάς Ελλάδας.

Βασικός στόχος της εκδήλωσης ήταν η συνεισφορά στη συζήτηση για τις εκδηλώσεις βίας που προβληματίζουν έντονα την εκπαιδευτική κοινότητα αλλά και η συνακόλουθη υποστήριξη των σχολικών μονάδων, στην πρόληψη και την αντιμετώπιση αυτών των φαινομένων.

Η ημερίδα πραγματοποιήθηκε διαδικτυακά σε μορφή συζήτησης σε τρία στρογγυλά τραπέζια.

Μπορείτε να δείτε τις συζητήσεις, στους συνδέσμους που ακολουθούν:

Πλαίσιο Διαχείρισης & Αντιμετώπισης Φαινομένων Βίας στη Σχολική Κοινότητα

1ο στρογγυλό τραπέζι

Προεδρείο: Νικόλαος Ανταμπούφης, Ιγνάτιος Καράμηνας, Χρήστος Μαρκαντώνης, Αδαμαντία Φατσέα

Ομιλητές:

Αλεξάνδρα Γκουλιάμα, Δρ Παιδοψυχιατρικής, Σύμβουλος Παιδείας Περιφέρειας Αν. Μακεδονίας - Θράκης

Ξένη Δημητρίου, Εισαγγελέας του Αρείου Πάγου επί τιμή

Γιώργος Κορμάς, Ιατρός, Εκπρόσωπος Ελληνικού Κέντρου Ασφαλούς Διαδικτύου

Θεώνη Κουφονικολάκου, Βοηθός Συνηγόρου του Πολίτη για τα Δικαιώματα του Παιδιού

Πρόληψη Φαινομένων Βίας στη Σχολική Κοινότητα

2ο στρογγυλό τραπέζι

Προεδρείο: Ειρήνη Βιδάκη, Μαρία Νέζη, Σπυρίδων Παπαδάκης, Παναγιώτης Πεφάνης