To 6o ΠΕΚΕΣ Αττικής διοργάνωσε στις 08 και 09 Σεπτεμβρίου 2021, επιμορφωτικές συναντήσεις για τους νεοδιόριστους και αναπληρωτές εκπαιδευτικούς της ΔΔΕ Πειραιά με θέμα «Υποστήριξη νέων εκπαιδευτικών σε παιδαγωγικά και διδακτικά ζητήματα».

Σκοπός των επιμορφωτικών συναντήσεων ήταν η παροχή επιμορφωτικής και συμβουλευτικής υποστήριξης σε εκπαιδευτικούς που διορίστηκαν στη δευτεροβάθμια εκπαίδευση και σε εκπαιδευτικούς που τοποθετήθηκαν ως αναπληρωτές σε λειτουργικά κενά των σχολικών μονάδων, ώστε να ανταποκριθούν όσο το δυνατόν πληρέστερα στα καθήκοντά τους.

Το επιμορφωτικό υλικό είναι διαθέσιμο στους συνδέσμους που ακολουθούν:

Παιδαγωγικές παράμετροι λειτουργίας του σχολείου: Ο ρόλος του σχολικού κανονισμού.
Μ. Κασκαντάμη, ΣΕΕ Φιλολόγων ΠΕ02

Χρ. Κουμπάρου, ΣΕΕ Φιλολόγων ΠΕ02

Αν. Μεσσάρη, ΣΕΕ Φιλολόγων ΠΕ02

Γ. Μπαλαμώτης, ΣΕΕ Ειδικής Αγωγής και Ενταξιακής Εκπαίδευσης