Τετάρτη, 26 Μαρτίου 2014 14:39

Ιωάννινα, 24 Μαρτίου 2014

Ο επιστημονικός υπεύθυνος και οι συνεργάτες του έργου «Παραγωγή εκπαιδευτικών εργαλείων για την εκπαίδευση μαθητών στην αντιμετώπιση σεισμών και άλλων φυσικών καταστροφών – ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ» διοργανώνουν εκδήλωση παρουσίασης των αποτελεσμάτων του. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Παρασκευή 28 Μαρτίου 2014 και ώρα 19:00 στο αμφιθέατρο «Άλκης Αργυριάδης» στο κεντρικό κτήριο του Πανεπιστημίου Αθηνών.

Στο πλαίσιο της εκδήλωσης, θα πραγματοποιηθούν οι ακόλουθες ομιλίες:

Αναστάσιος Μικρόπουλος, Καθηγητής Πανεπιστημίου Ιωαννίνων, Επιστημονικός Υπεύθυνος

«Το έργο ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ»

Ιωάννης Βρέλλης, Δρ. Ηλεκτρολόγος Μηχανικός και Τ. Υπολογιστών

«Ψηφιακά μαθησιακά αντικείμενα για το περιβάλλον»

Γεώργιος Ζαχαρής, Δρ. Φυσικός

«Ψηφιακά μαθησιακά αντικείμενα για επικίνδυνα καιρικά φαινόμενα»

Νικηφόρος Παπαχρήστος, Δρ. Φυσικός

«Ψηφιακά μαθησιακά αντικείμενα για τους γεωκινδύνους»

Η Πράξη «Παραγωγή εκπαιδευτικών εργαλείων για την εκπαίδευση μαθητών στην αντιμετώπιση σεισμών και άλλων φυσικών καταστροφών-ΔΕΥΚΑΛΙΩΝ» υλοποιείται στο πλαίσιο του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Εκπαίδευση και Δια Βίου Μάθηση» και συγχρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση (Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο) και από εθνικούς πόρους.

Δικαιούχος: Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων, Εργαστήριο Εφαρμογών Εικονικής Πραγματικότητας στην Εκπαίδευση, http: //earthlab.uoi.gr