Τρίτη, 10 Σεπτεμβρίου 2019 17:43

Χαιρετισμός του Περιφερειακού Διευθυντή Εκπαίδευσης Αττικής Γεωργίου Κόσυβα για το νέο σχολικό έτος 2019-2020

Αγαπητοί μαθητές, αγαπητές μαθήτριες, γονείς και εκπαιδευτικοί

Με την ευκαιρία της έναρξης της νέας σχολικής χρονιάς 2019-2020, η Περιφερειακή Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Αττικής εκφράζει προς όλες και όλους, εκπαιδευτικούς, μαθητές, μαθήτριες, γονείς, κηδεμόνες, στελέχη της εκπαίδευσης τις θερμότερες ευχές για μια δημιουργική σχολική χρονιά.

Μετά την ξένοιαστη εποχή του καλοκαιριού, τα σχολεία ξανανοίγουν και πάλι τη ζεστή αγκαλιά τους, για να υποδεχθούν τους εκπαιδευόμενους και τις εκπαιδευόμενες και να συνεχίσουν την προσπάθεια για τη μάθηση και τη διάπλαση του χαρακτήρα τους.

Αξίζει να μνημονευτεί ότι η Περιφερειακή Διεύθυνση Εκπαίδευσης Αττικής, σε συνεργασία με τις Διευθύνσεις Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, τις δομές σχεδιασμού και υποστήριξης, καθώς και με την αδιάλειπτη αρωγή του Υπουργείου Παιδείας και Θρησκευμάτων, έχει προβεί στις αναγκαίες παιδαγωγικές και διοικητικές ενέργειες, ώστε να ανοίξουν και να λειτουργήσουν κανονικά όλες οι σχολικές μονάδες με πληρότητα εκπαιδευτικών, βιβλίων, εξοπλισμού και διδακτικών μέσων. Ιδιαίτερα ευχαριστούμε τις Διευθύντριες και τους Διευθυντές των σχολικών μονάδων, τις δημοτικές αρχές, τα μέλη των Σχολικών Επιτροπών, τους εκπροσώπους των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων και γενικά όλα τα στελέχη της εκπαίδευσης για την αμέριστη συμπαράστασή τους.

Καταβάλλουμε κάθε δυνατή προσπάθεια και ευελπιστούμε ότι η νέα σχολική χρονιά θα είναι ευχάριστη και παραγωγική σε νηπιαγωγεία και δημοτικά, γυμνάσια και λύκεια, δομές υποδοχής και ομαλής ένταξης των προσφυγοπαίδων, σχολεία γενικής, επαγγελματικής και ειδικής αγωγής και εκπαίδευσης, εργαστηριακά κέντρα και γενικά σε όλους τους τύπους των σχολικών μονάδων. Όλοι οι συνεργάτες μας είναι έτοιμοι να υπηρετήσουν το υψηλό αγαθό της Παιδείας με βάση τις αρχές της συνεργασίας, του διαλόγου και του αμοιβαίου σεβασμού.

Οι εκπαιδευτικοί, συνοδοιπόροι στο ταξίδι της γνώσης με τα παιδιά μας, είναι έτοιμοι να εμπλουτίσουν τις εμπειρίες τους, ώστε εκείνα να είναι σε θέση να ζήσουν απρόσκοπτα και δημιουργικά στο διευρυνόμενο πολυπολιτισμικό περιβάλλον. Κατανοούμε τους προβληματισμούς και τις ανησυχίες των εκπαιδευτικών και τους ευχαριστούμε για τις άοκνες και φιλότιμες προσπάθειες, το θερμό ζήλο και την υποδειγματική ευσυνειδησία με την οποία επιτελούν το παιδαγωγικό λειτούργημά τους, καταθέτοντας την ψυχή τους σε πολυποίκιλες πρωτοβουλίες μάθησης και αγωγής. Αγκαλιάζουμε επίσης με αγάπη και συναδελφική αλληλεγγύη το νέο διδακτικό προσωπικό –αναπληρωτές, αναπληρώτριες– που προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε ιδιαίτερα δύσκολες συνθήκες.

Οι εκπαιδευτικοί είναι βέβαιο ότι θα συμβάλλουν με τον καλύτερο τρόπο στη δημιουργία ενός ασφαλούς κλίματος διαπροσωπικών σχέσεων των μαθητών και μαθητριών, στην καλλιέργεια της κριτικής και δημιουργικής τους σκέψης, στην ολόπλευρη ανάπτυξη της προσωπικότητάς τους και την πλήρη συμμετοχή τους στην κοινωνική ζωή. Θα εκπονήσουν καινοτόμες δράσεις που αξιοποιούν το διαδίκτυο και την ψηφιακή τεχνολογία και προωθούν τον διάλογο των πολιτισμών και την εξωστρέφεια των εκπαιδευτικών μονάδων. Θα αφοσιωθούν στην καλλιέργεια του ελληνικού πολιτισμού και των πανανθρώπινων αξιών, ως οι κατ’ εξοχήν εμπνευστές της νέας γενιάς.

Πάνω από όλα προσδοκούμε από τους μαθητές και τις μαθήτριες, που ενσαρκώνουν την ελπίδα και το μέλλον του τόπου μας, να επιδοθούν στον ωραίο αγώνα της πολύπλευρης μόρφωσής τους από την αρχή του διδακτικού έτους με κέφι και χαρούμενη διάθεση, οπλίζοντας τον εαυτό τους με ενθουσιασμό και επιμονή, για να αποκομίσουν, στο τέλος της χρονιάς, τους πλούσιους καρπούς του μόχθου τους. Επιθυμούμε οι γονείς να χαίρονται και να καμαρώνουν τα παιδιά τους, καθώς θα τα βλέπουν να προοδεύουν με βήματα σταθερά και μελετημένα.

Με αυτές τις σκέψεις, εκ μέρους της Περιφερειακής Διεύθυνσης Εκπαίδευσης Αττικής ευχόμαστε σε όσους υπηρετούν το εκπαιδευτικό λειτούργημα και αφοσιώνονται σε αυτό να συνεχίσουν την προσφορά τους σε κλίμα ζεστής επικοινωνίας και συνεργασίας, οικοδομώντας σχέσεις εμπιστοσύνης στις εκπαιδευτικές κοινότητες. Με την πεποίθηση ότι τα σχολεία μας με τις γνώσεις, τις δεξιότητες και τις αξίες που καλλιεργούν εδραιώνονται προοδευτικά σε επιτυχημένες εστίες αποτελεσματικής μάθησης και διαπαιδαγώγησης, υποσχόμαστε να δώσουμε τον καλύτερο εαυτό μας για το καλό των μαθητών/μαθητριών μας και τη βελτίωση της ποιότητας της εκπαίδευσης στην περιοχή ευθύνης μας.

Καλή σχολική χρονιά και καλή δύναμη σε όλες και όλους.

Ο Περιφερειακός Διευθυντής Εκπαίδευσης Αττικής

Γιώργος Κόσυβας