Στο πλαίσιο των παιδαγωγικών-επιμορφωτικών δράσεων του 5ου ΠΕΚΕΣ Αττικής (Πράξη 13η, 10-5-2019), σας ενημερώνουμε ότι τη Δευτέρα 20.05.2019  και την Τετάρτη 22.05.2019 και ώρες 16:30 – 20:15 (10 διδακτικές ώρες), θα διεξαχθεί βιωματικό σεμινάριο με θέμα: «ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ: Physical Computing με τον μικροελεγκτή micro:bit και με τον υπολογιστή Raspberry Pi ».  Το βιωματικό σεμινάριο θα λάβει χώρα στο 3ο Γυμνάσιο Κορωπίου (Παπαγιαννοπούλου & Αγίας Τριάδος. 19400 Κίτσι Κορωπίου, τηλ. 210 9656309) και το διοργανώνει ο  Σ.Ε.Ε. ΠΕ86 του 5ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Σταύρος Κωτσάκης σε συνεργασία με τη διεύθυνση της σχολικής μονάδας. Την επιστημονική ευθύνη του εκπαιδευτικού υλικού και των εισηγήσεων του σεμιναρίου έχει ο Σ.Ε.Ε. ΠΕ86 του 5ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ.

Το σεμινάριο, που είναι προαιρετικό, απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πληροφορικής ΠΕ86 που υπηρετούν σε Σχολικές Μονάδες  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής.

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί δύνανται να δηλώσουν εκδήλωση προτίμησης συμμετοχής στη Διεύθυνση: https://forms.gle/76gPLucJctSkLcMC9 (ή πατήστε εδώ), μέχρι την Πέμπτη 16.05.2019. Το σύνολο των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν θα είναι έως 24 άτομα, με ποσόστωση 65% από την Β΄/θμια και 35% από την Α΄/θμια Εκπαίδευση. Στην περίπτωση που οι δηλώσεις συμμετοχής υπερβαίνουν τις 24, θα πραγματοποιηθεί κλήρωση και οι μη κληρωθέντες, αν είναι περισσότεροι από 10 άτομα, θα συμμετάσχουν σε επόμενη οργάνωση του ίδιου σεμιναρίου στο άμεσο μέλλον.

Οι δραστηριότητες που θα χρησιμοποιηθούν στο σεμινάριο και οι οποίες έχουν σχεδιασθεί και αναπτυχθεί από τον εισηγητή κ. Τσιτσιμπάση Στέφανο, καθώς και το αντίστοιχο συνοδευτικό εκπαιδευτικό υλικό, θα είναι στη διάθεση των εκπαιδευομένων σε ψηφιακή μορφή και μετά το πέρας του σεμιναρίου.

*Μετά  το πέρας του Βιωματικού Σεμιναρίου θα δοθεί Βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης.

Για περισσότερες πληροφορίες και το πρόγραμμα του βιωματικού σεμιναρίου πατήστε

cotsakis_prosklhsh_biomatiko seminario_ekpaideftiki_robotiki_15 & 22- Maios-2019

Ετικέτες: