Τετάρτη, 18 Ιανουαρίου 2017 10:54

Ενημέρωση και πρόσκληση για συμμετοχή στο School Education Gateway

Το School Education Gateway (SEG), το οποίο εμφανίζεται σε 23 Ευρωπαϊκές γλώσσες, συνιστά τη διαδικτυακή πλατφόρμα της Ευρώπης για τη σχολική εκπαίδευση καθώς είναι ένα ενιαίο σημείο εισόδου για εκπαιδευτικούς, διευθυντές σχολείων, φορείς χάραξης πολιτικών, εμπειρογνώμονες και άλλους επαγγελματίες στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης. Πιο συγκεκριμένα, περιλαμβάνει πληροφορίες για την πολιτική και πρακτική της Ευρώπης σε επίπεδο σχολικής εκπαίδευσης μέσα από σύντομα ειδησεογραφικά άρθρα, ένα ημερολόγιο εκδηλώσεων και μία συλλογή Καλών Πρακτικών από Ευρωπαϊκά έργα και σχολικές αίθουσες, ενώ δίνεται η δυνατότητα συμμετοχής σε σύντομες δημοσκοπήσεις που διεξάγονται περιοδικά πάνω σε ενδιαφέροντα θέματα. Επίσης, παρέχονται έτοιμοι προς χρήση οδηγοί χρήσης και διδακτικά υλικά για τους εκπαιδευτικούς καθώς και η Ευρωπαϊκή εργαλειοθήκη για Σχολεία, προτείνοντας καλές πρακτικές για ποικίλα θέματα (όπως συμπεριληπτική εκπαίδευση, αντιμετώπιση σχολικής διαρροής, επιχειρηματική μάθηση). Παράλληλα, παρουσιάζονται θεματικές σελίδες, με ειδικά σχεδιασμένους συνεργατικούς χώρους, με τις έξι βασικές προτεραιότητες της Ευρώπης για τη σχολική εκπαίδευση: Βασικές Δεξιότητες, Αγωγή του πολίτη, Εκπαίδευση και Φροντίδα της Πρώιμης Παιδικής Ηλικίας, Εκμάθηση Γλωσσών, Αντιμετώπιση της Πρόωρης Εγκατάλειψης του Σχολείου, και τέλος Εκπαιδευτικοί και Διδασκαλία.

Επιπλέον, το School Education Gateway είναι μια ηλεκτρονική πλατφόρμα η οποία προσφέρει τη δυνατότητα αναζήτησης εταίρων και φορέων στο εξωτερικό για τα σχολεία που ενδιαφέρονται να διεκδικήσουν χρηματοδότηση στα πλαίσια του Προγράμματος Erasmus+. Η πλατφόρμα, μέσω των διαθέσιμων εργαλείων της, υποστηρίζει τα σχολεία διευκολύνοντας τα ώστε να προετοιμάσουν πιο εύκολα τις αιτήσεις τους.

Για την είσοδο στην πλατφόρμα απαιτείται είτε: α) η δημιουργία λογαριασμού School Education Gateway ή β) χρήση στοιχείων υπάρχoντος λογαριασμού eTwinning.

Τα εργαλεία που προσφέρει το School Education Gateway και είναι στη διάθεση των σχολείων είναι:

α) Κατάλογος Σεμιναρίων:Πρόκειται για μια βάση εξεύρεσης σεμιναρίων η οποία παρέχει πληροφορίες σχετικές με προγράμματα διαρθρωμένων μαθημάτων ή σεμινάρια κατάρτισης στο εξωτερικό. Το εργαλείο προσφέρει τη δυνατότητα αναζήτησης σεμιναρίων με βάση: το θέμα, την χώρα υποδοχής, τη γλώσσα, το κοινό στο οποίο απευθύνεται κ.α.

β) Ευκαιρίες Κινητικότητας:Η επαγγελματική ανάπτυξη του διδακτικού και άλλων μελών του εκπαιδευτικού προσωπικού των σχολείων μπορεί να επιτευχθεί και μέσω δραστηριοτήτων όπως: περίοδοι παρακολούθησης/παρατήρησης εργασίας (job shadowing) & διδασκαλίας σε σχολείο ή άλλο φορέα στο εξωτερικό.

Δραστηριότητες αυτού του τύπου συνεισφέρουν στη διεύρυνση της αντίληψης για την εκπαίδευση και εξασφαλίζουν την ανταλλαγή γνώσης και καλών πρακτικών στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης. Στόχος του εργαλείου είναι η διευκόλυνση της δικτύωσης των σχολικών μονάδων τους με τους φορείς υποδοχής στο εξωτερικό.

γ) Αιτήματα για Στρατηγικές Συμπράξεις:Στόχος του εργαλείου είναι η υποστήριξη της υλοποίησης διακρατικών συνεργασιών καθώς και η μεταφορά αλλά και η ανταλλαγή καινοτόμων πρακτικών στον τομέα της σχολικής εκπαίδευσης. Μέσω του συγκεκριμένου εργαλείου δίνεται η δυνατότητα στις σχολικές μονάδες, να εκδηλώσουν το ενδιαφέρον τους ή να αναζητήσουν ευκαιρίες για υλοποίηση μιας Στρατηγικής Σύμπραξης.

Επιπλέον, έχει δημιουργηθεί και το Teacher Academy από το School Education Gateway, διευκολύνοντας την πρόσβαση των εκπαιδευτικών στην κατάρτιση και την υποστήριξη που χρειάζονται, προκειμένου να διαδραματίσουν καίριο ρόλο στην αντιμετώπιση βασικών ζητημάτων των σύγχρονων κοινωνιών. Το Teacher Academy προσφέρει ευκαιρίες επαγγελματικής ανάπτυξης για εκπαιδευτικούς, επιμορφωτές εκπαιδευτικών και μη διδακτικό προσωπικό που μετέχει στη σχολική εκπαίδευση (από την προσχολική έως την ανώτερη δευτεροβάθμια), μέσα από έναν βασικό κατάλογο μαθημάτων με πληροφορίες σχετικά με μαθήματα σε φυσικό χώρο κατά τις ώρες εργασίας και μέσω διαδικτύου. Τα διαδικτυακά μαθήματα είναι εντελώς δωρεάν και αναπτύσσονται από το School Education Gateway.

Από τα παραπάνω προκύπτει ότι είναι ιδιαίτερα σημαντικό οι φορείς της εκπαίδευσης, τόσο οι Διευθύνσεις ΠΕ και ΔΕ όσο και οι σχολικές μονάδες, να εγγραφούν στο School Education Gateway (SEG) και να αποκτήσουν το δικό τους προφίλ, προκειμένου να:

• είναι πάντα ενήμεροι αναφορικά με την Ευρωπαϊκή πολιτική και δράση για τα σχολεία
  • εκφέρουν τη δική τους άποψη, αποκτώντας ενεργό ρόλο στη διαμόρφωση της εκπαιδευτικής πραγματικότητας
  • αξιοποιήσουν τις δυνατότητες επιμόρφωσης που προσφέρονται μέσα από το TeacherAcademy
  • διευρυνθεί το δίκτυο των συμμετεχόντων φορέων και να καταστούν οι ίδιοι φορείς υποδοχής για ενδιαφερόμενους από άλλες χώρες.

Για περισσότερες πληροφορίες: link1 link2 link3