STEM & ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΜΕ LEGO WEDO

Στο πλαίσιο των παιδαγωγικών-επιμορφωτικών δράσεων του 5ου ΠΕΚΕΣ Αττικής (Πράξη 3/30.09.2019), σας ενημερώνουμε ότι την Τετάρτη 9/10/2019, την Τετάρτη 16/10/2019 και την Τετάρτη 23/10/2019 και τις ώρες 12:00 – 14:00 (9 διδακτικές ώρες), θα διεξαχθεί βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο με θέμα: «STEM & ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΗ ΡΟΜΠΟΤΙΚΗ ΜΕ LEGO WEDO». Το βιωματικό επιμορφωτικό σεμινάριο θα λάβει χώρα στο 1ο Δημοτικό σχολείο Ραφήνας (Χρυσοστόμου Σμύρνης 10, 19009 Ραφήνα, τηλ. 22940 24700) και το διοργανώνει ο  Σ.Ε.Ε. ΠΕ86 του 5ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Σταύρος Κωτσάκης, που έχει και την επιστημονική ευθύνη του εκπαιδευτικού υλικού και των εισηγήσεων του σεμιναρίου.

Το σεμινάριο,  απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς Πληροφορικής ΠΕ86 που υπηρετούν σε Σχολικές Μονάδες  Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Ανατολικής Αττικής των δήμων Μαραθώνα, Ραφήνας – Πικερμίου, Παλλήνης, Παιανίας και Σπάτων – Αρτέμιδας, Κρωπίας και Μαρκοπούλου (πρώην  A’  Αν. Αττικής).

Οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί δύνανται να δηλώσουν εκδήλωση προτίμησης συμμετοχής στη Διεύθυνση: https://forms.gle/8sSE1WdhNZekaiSF8  (ή πατήστε εδώ), μέχρι τη Δευτέρα 9.10.2019. Το σύνολο των εκπαιδευτικών που θα συμμετάσχουν θα είναι έως 20 άτομα. Στην περίπτωση που οι δηλώσεις συμμετοχής υπερβαίνουν τις 20, θα πραγματοποιηθεί κλήρωση και οι μη κληρωθέντες, αν είναι περισσότεροι από 10 άτομα, θα συμμετάσχουν σε επόμενη οργάνωση του ίδιου σεμιναρίου στο άμεσο μέλλον.

Οι δραστηριότητες που θα χρησιμοποιηθούν στο σεμινάριο και έχουν σχεδιασθεί και αναπτυχθεί από την  εισηγήτρια κ. Ζώρζου Χαρά, τη δε επεξεργασία τους και επιστημονική επιμέλεια είχε ο Σ.Ε.Ε. ΠΕ86 Σταύρος Κωτσάκης, καθώς και το αντίστοιχο συνοδευτικό εκπαιδευτικό υλικό, θα είναι στη διάθεση των εκπαιδευομένων σε ψηφιακή μορφή και κατά τη διάρκεια και μετά το πέρας του σεμιναρίου.

*Μετά  το πέρας του Βιωματικού Σεμιναρίου θα δοθεί Βεβαίωση επιτυχούς παρακολούθησης.

Για περισσότερες πληροφορίες και το πρόγραμμα του βιωματικού σεμιναρίου πατήστε: