3ο  ΠΕΚΕΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ- Συνεργασίες

3ο  ΠΕΚΕΣ  ΑΤΤΙΚΗΣ

ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΕΣ
1

3ο ΠΕΚΕΣ Αττικής. Πέμπτη 24 Νοεμβρίου 2022. ΚΥΒΕ Περιστερίου.

ΘΕΜΑ:  «Οι εφαρμογές της Φυσικής στο έδαφος – την ατμόσφαιρα – το διάστημα»
σε συνεργασία με το Εθνικό Αστεροσκοπείο Αθηνών για τους μαθητές και μαθήτριες
της Β΄ και Γ΄ Λυκείου Θετικού Προσανατολισμού ΓΕ.Λ. των Δ.Δ.Ε. Γ΄ Αθήνας και Δυτικής Αττικής.

Τον συντονισμό της ημερίδας είχε ο ΣΕΕ ΠΕ04 του ΠΕΚΕΣ Κώστας Καφετζόπουλος σε συνεργασία με το 2ο ΓΕΛ Πετρούπολης και τον διευθυντή του Ιωάννη Μιχελαράκη με την υποστήριξη των ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας και Δυτικής Αττικής.

Χαιρετισμούς απεύθυναν ο Γενικός Γραμματέας του ΥΠΑΙΘ Α. Κόπτσης, ο Διευθυντής και Πρόεδρος του ΔΣ. του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών Καθηγ. Ε. Πλειώνης, ο Οργανωτικός Συντονιστής του 3ου ΠΕΚΕΣ Ιγν. Καράμηνας, η ΔΔΕ Γ΄ Αθήνας Δ. Μακρή και εκπρόσωπος της ΔΔΕ Δυτικής Αττικής Λ. Καλαϊτζόγλου.

Ομιλητές στην ημερίδα ήταν:

1. Ο Δρ. Σ. Βασιλάκος, Διευθυντής του Ινστιτούτου Αστρονομίας, Αστροφυσικής, Διαστημικών Εφαρμογών & Τηλεπισκόπησης, και Αντιπρόεδρος του ΔΣ. του Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών με θέμα: «Σύγχρονη Κοσμολογία: ένα ταξίδι στον χρόνο και στον χώρο»,

2. ο Καθηγ. Α. Τσελέντης, Διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου, Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών, με θέμα: «Σύγχρονα επιτεύγματα της Σεισμολογίας στην υπηρεσία του ανθρώπου και της πολιτείας»,

3. ο Δρ Β.Κ. Καραστάθης, Αναπληρωτής Διευθυντής του Γεωδυναμικού Ινστιτούτου, Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών με θέμα: «Σύστημα έγκαιρης προειδοποίησης σεισμού, δυτικά της Αττικής»,

4. η Δρ. Δήμητρα Φουντά, Διευθύντρια Ερευνών, Ινστιτούτο Ερευνών Περιβάλλοντος και Βιώσιμης Ανάπτυξης, Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών με θέμα: «Κλιματική Αλλαγή: Νέα δεδομένα – Μελλοντικές προεκτάσεις και αβεβαιότητες»,

5. ο Δρ. Ε. Γερασόπουλος, Διευθυντής Ερευνών, Ινστιτούτο Ερευνών Περιβάλλοντος και Βιώσιμης Ανάπτυξης, Εθνικού Αστεροσκοπείου Αθηνών με θέμα: «Έξυπνες πόλεις και ανθεκτικότητα στην κλιματική αλλαγή».

Την ημερίδα παρακολούθησαν περίπου 220 μαθητές μαζί με τους συνοδούς καθηγητές τους. Μετά το τέλος των ομιλιών υποβλήθηκαν από τους μαθητές και μαθήτριες εστιασμένες ερωτήσεις και ακολούθησε εποικοδομητική συζήτηση.

Ο Οργανωτικός Συντονιστής του 3ου ΠΕΚΕΣ Αττικής
Ιγνάτιος Καράμηνας

2

3ο ΠΕΚΕΣ Αττικής. Δευτέρα 14 Νοεμβρίου 2022. 09.00-14.00.

ΘΕΜΑ: «Καταπολέμηση της βίας κατά των γυναικών και κοριτσιών στο διαδίκτυο: Κίνδυνοι και Τρόποι Αντιμετώπισης TRACeD».
Επιμορφωτική Δράση για τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ), τους Προϊσταμένους/-μένες των ΚΕΔΑΣΥ
και τους Προϊσταμένους/-μένες Εκπαιδευτικών Θεμάτων ΠΕ και ΔΕ Γ΄ Αθήνας και Δυτικής Αττικής.

Ευχαριστούμε πολύ το Ίδρυμα Θ. & Δ. Τσάτσου – ΚΕΣΔ & το CSIi – Διεθνές Ινστιτούτο Κυβερνοασφάλειας για τη συνεργασία.

Ο Οργανωτικός Συντονιστής του 3ου ΠΕΚΕΣ Αττικής
Ιγνάτιος Καράμηνας

3

Διαδικτυακή συνάντηση με τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ) του 3ου ΠΕΚΕΣ Αττικής

«Πρόσκληση σε διαδικτυακή συνάντηση συνεργασίας»
Σχετ.: Η υπ’ αριθμ. 6η /08-03-2021 Πράξη της Ολομέλειας του 3ου ΠΕ.Κ.Ε.Σ. Αττικής

Στο πλαίσιο της συνεργασίας του 3ου ΠΕΚΕΣ Αττικής με τους Συντονιστές Εκπαίδευσης Προσφύγων (ΣΕΠ) των ΚΦ Σκαραμαγκά και Ελευσίνας, σας καλούμε σε διαδικτυακή συνάντηση με τους Συντονιστές Εκπαιδευτικού Έργου (ΣΕΕ) του ΠΕΚΕΣ την Δευτέρα 22 Μαρτίου 2021 και ώρα 10.00-11.30 προκειμένου να συζητήσουμε την πορεία φοίτησης των προσφύγων μαθητών στα σχολεία αρμοδιότητάς μας.

Η συνάντηση θα διεξαχθεί με τηλεδιάσκεψη στον σύνδεσμο:

4

Διαπεριφερειακό  Θεματικό
 Δίκτυο

Συνεργασία με το Διαπεριφερειακό Θεματικό Δίκτυο «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο».

Το μεγαλύτερο εθελοντικό, μη χρηματοδοτούμενο Δίκτυο σχολείων, που συνεχίζει την πανελλαδική λειτουργία του για 6ο συνεχή χρόνο με επτακόσια (700) περίπου σχολεία (Νηπιαγωγεία, Δημοτικά, Γυμνάσια, Λύκεια).

Από το σχολικό έτος 2019-2020 συμμετέχει και το 3ο ΠΕΚΕΣ Αττικής με 82 σχολικές μονάδες, 79 Δημοτικά Σχολεία και 3 Σχολεία της ΔΕ.

Εκδήλωση για την Ημέρα Ασφαλούς Δικτύου

5

Ημερίδα από: 3ο ΠΕΚΕΣ & "Σχεδία"

3ο-ΠΕΚΕΣ – "Σχεδία" – Ημερίδα